RESMİ KURUMLAR
BASIN AÇIKLAMASI
T.C.
ZONGULDAK
CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI
BASIN SÖZCÜLÜĞÜ VE MEDYA İLETİŞİM BÜROSU

30/03/2016Sayı :  2016/27
Konu:  Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz Hakkında Basın açıklaması


BASIN AÇIKLAMASI

    “Her akşam silâhları kuşanıp pusular kurdular,

    O kahpe pusularda güneşleri vurdular.”

    Bilindiği üzere, 31/03/2015 tarihinde Çağlayan Adliyesinde Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz alçakça bir terör eylemi sonucunda makamında şehit edilmişti.

    Eylemi gerçekleştiren hainler güya bir şahsın öldürülmesi için adalet arıyorlardı. Oysaki Şehit Cumhuriyet Savcımız söz konusu o olayla ilgili soruşturmanın sonuçlanması konusunda en çok çaba sarf edenlerden yargı mensuplarından biriydi. Buna rağmen eylem, tüm Dünyanın gözü önünde gerçekleştirildi. Üstelik yakın bir zamanda ortaya çıkan görüntülerden de anlaşılıyor ki, şehit Cumhuriyet Savcımız makamında şehit edildikten sonra güvenlik güçlerimiz tarafından odaya operasyon yapılmış. Bundan da amacın bir süre propaganda yaptıktan sonra Cumhuriyet Savcımızı şehit etmek olduğu net olarak anlaşılmaktadır.

    Aziz Milletimiz son zamanlarda çok zorlu bir süreçten geçmekte, birçok terör eylemine maruz kalmaktadır. Tüm dünya bilmelidir ki, herhangi bir yerde meydana gelen terör olayına tepkisiz kalmak, bir gün kendilerinin de terör hadisesine maruz kalması ile sonuçlanacaktır. Nitekim Belçika’daki olay bunu bize göstermiştir. Ankara’da, yaşadıklarımız, yine birkaç gün önce dost ve kardeş Pakistan halkına çocukların oynamak için gittiği lunaparkta reva görülen terör eylemi bize göstermektedir ki, dünya artık terör karşısında yekvücut mücadele etmesi gerekmektedir. Aksi halde terörden nemalanmaya çalışanlar, bir gün o terörün kanlı yüzünü kendi vatandaşlarına yönelik gerçekleştiğinde göreceklerdir.

    Şehit Cumhuriyet Savcımız ile ilgili olarak o tarihte yaptığımız basın açıklamamızda; “bizler için yargı mensupları peygamber postunda oturuyor derler, biz o posta bizim kanımızı bulaştıranlara dahi adalet dağıtmaktan imtina etmeyiz” demiştik. Bu konudaki kararlılığımızda herhangi bir eksilme yahut nedamet söz konusu değildir. Terörle Mücadele konusunda biz yargı mensuplarına düşen görevleri yerine getirmekteyiz. Getireceğiz de…

    Aziz Türk Milleti tarih sürecinde Anadolu Coğrafyasında bin yıldan beri yaşamaktadır. Bu coğrafyada bu kadar uzun süre yaşamak hiçbir millete nasip olmamıştır. Bundan sonra da binlerce yıl yaşayacaktır.

    Bu vesile ile terör saldırıları sonucu şehit düşen yargı mensuplarına, kahraman güvenlik güçlerimize ve sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet gazilerimize acil şifalar dilerim.

   

Necip TOPUZ

Cumhuriyet Başsavcısı

PROJELER
T.C. Adalet Bakanlığı Zonguldak Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.