RESMİ KURUMLAR
BASIN AÇIKLAMASI
T.C.
ZONGULDAK
CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI
BASIN SÖZCÜLÜĞÜ VE MEDYA İLETİŞİM BÜROSU

25/05/2016Sayı :  2016/43
Konu:  Basın Açıklaması


BASIN AÇIKLAMASI

    Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yürütülmekte olan PDY/Fethullahçı Terör Örgütüne yönelik operasyonlar kapsamında haklarında delil elde edilen 19 kişi Cumhuriyet Başsavcılığımızın kararı ile 21/05/2016 tarihinde gözaltına alınmışlardır.

    24/05/2016 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığımızda hazır edilen şüpheliler "Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme", Dini İnanç ve Duyguları İstismar Suretiyle Nitelikli Dolandırıcılık", "Türkiye Cumhuriyetini Hukuken Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme", "Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun'a muhalefet", "Resmi Belgede Sahtecilik" suçlarından tutuklanma talebi ile Zonguldak Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilmiş olup, 19 şüpheliden 8 kişi tutuklanmış diğer 11 şüpheli hakkında ise "Yurtdışına çıkış yasağı" ve "Belirli Yerlere İmza Atma Yükümlüğünü " kapsayan Adli Kontrol kararı verilmiştir.

    Ayrıca, PDY/Fethullahçı Terör Örgütüne yönelik operasyonlar kapsamında terör örgütüne finansal destek sağladığı konusunda delil elde edilen Balçınlar Madencilik, Akaryakıt, Nakliyecilik, Orman Ürünleri, İnşaat, Turizm, Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ne usulüne uygun olarak Zonguldak Sulh Ceza Hakimliğince 06/05/2016 tarihinde Kayyım ataması yapılmıştır.

    Hal böyle iken, eylem yapmakta olan işçilerin çok daha öncesine dayalı olduğu anlaşılan ve yapılan kayyım ataması ile hiçbir ilgisi olmayan alacaklarını alamadıkları gerekçesiyle kendilerini madene kapattıkları görülmüştür.

    Soruşturma halen çok yönlü olarak devam etmekte olup, süratle sonuçlandırılması konusunda gerekli hassasiyet gösterilmektedir.

    Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

   

Necip TOPUZ

Cumhuriyet Başsavcısı

PROJELER
T.C. Adalet Bakanlığı Zonguldak Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.